23 Mart 2021 Salı

Aslında çok saçma bir düşünce...

     Sevdiğim ve beğendiğim bir şey olunca, herkesin bundan haberi olsun istiyorum. Mesela YouTube kanalında bir hikaye anlatmış birisi. Ve bu benim çok hoşuma gitmiş. “Bunu paylaşmam lazım” diyorum ve tanıdıklarıma İnstagram ve Whatsapp üzerinden gönderiyorum. Onların geri dönüşlerini bekliyorum sonra heyecanla. Eğer beğendilerse seviniyorum. Beğenmedilerse, üzülüyorum. Aslında çok saçma bir şey değil mi? Sen beğendin diye, arkadaşların da beğenecek diye bir şey yok ki. Bu şey gibi oldu: Elmayı seviyorsun diye elmanın da seni sevme zorunluluğu yok ki. Böyle bir söz var mıydı? Yoksa şu an ben uydurmuş olabilirim.


Saçma bir huy
foto kaynak: unsplash.com


KİM BİLİR KIYAMET NE KADAR DEHŞETLİ OLUR…

   Az önce şiddetli bir rüzgar vardı. Ve bunu, dolu yağışı tamamlıyordu. Tam akşam karanlığının bastığı bir anda oldu. Sanki kıyamet koparcasına. Şimdi bu şekilde hissettiriyorsa bir de gerçek kıyameti düşünsenize. Kim bilir o ne kadar şiddetli ve aklı kaçırtacak şekilde olur. Bir de şuna dikkat çekmek isterim: Hem kıyametten korkuyoruz hem de ne zaman kopacağını merak ediyoruz. Bu durum şuna benziyor: Hani filmlerde kadın, hem çok korkar hem de odanın kapısını yine de açmaya çalışır ya. Bana bunu anımsattı.

BONUS YAZI: Pazar günleri ben…

İNSANA SAYGIYI ÖĞRENEMEDİK…

     Kardeşim, otobüste sesli bir şekilde video izleyen birine tavrını açıkça belli etmiş. Örgü videosu izliyormuş. “İstekte bulunabiliyor muyuz?” demiş kardeşim. “Anlamadım” demiş kadın, kız kardeşime. “Videonun sesi açıkta” demiş. Kadın telefonu çantaya koymuş yine de. Çıkartıp kulakları, kulağına takıp dinlemeye devam etmemiş yani. Otobüste bir türlü şu video izleme adabını öğrenemedik gitti. Ben bu zamana kadar hiç kimseyle ağız dalaşına girmedim bunun için. Ama şuna da eminim ki: Bunun için tartışmanın sonu, sizi ölüme bile götürebilir. Bir apartmanda ceviz kırma sesinden çıkan tartışma bile ölüme gittiyse, varın gerisini siz düşünün.

SON OLARAK…

     Yazılarıma daha önceki yazılarımı ekliyorum. Bonus yazı olarak. Sizce bu yaptığım güzel hareket mi? Sizce yararı var mı? Sizi okumaya teşvik ediyor mu?

BONUS YAZI: Bu ülkede herkes biraz senaristtir…

    

    

    

19 yorum:

 1. Hoşumuza giden şeyleri paylaşma durumu hepimizde var sanırım. Sosyal medyayı neyse ki kullanmıyorum çok. Ama whatsapptan gönderdiğim oluyor. Bundan vazgeçmeliyim diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 2. "Hani filmlerde kadın, hem çok korkar hem de odanın kapısını yine de açmaya çalışır ya"
  Kıyamet ve benzetmen sabah sabah çok güldürdü beni :))
  Günaydın bu arada

  YanıtlaSil
 3. Öncelikle son kısımdan başlayım, başlık merak uyandırıp tıklanıp okunuyor bence :)
  Saygıyı toplum olarak öğrenmemiz çok zor gerçekten, geçenlerde bir kadın bir adama beyefendi maskenizi burnunuzun üstüne çeker misiniz dedi, adam nefes alamıyorum yaaa diye cevap verdi... Kadın da: Ama böyle çok tehlikeli kapalı bir alandayız ve korona var hem kendinizi hem bizi tehlikeye atıyorsunuz dediyse de adam bağırarak söylenmeye devam etti... Gerek var mıydı buna? Tak işte maskeni...
  Sevdiğimiz şeyleri dediğiniz gibi hemen herkes de sevsin istiyoruz ama aslında önemli olan bizim sevmiş olmamız...
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başlığın merak uyandırıcı olmasına sevindim :)

   Sil
 4. İnsanlar garip,
  Ben seviyorsam, herkes sevecektir, düşüncesi biraz psikolojik anomali gibi.. nasıl değerlendirilir, empati'nin yanlış bir yorumlaması mı? yoksa bir tür aynalama yöntemi mi? bilemedim. bu arada sponsorlarınız yayınlanmaya başlamış. hayırlı olsun.

  Üstad birde sayfalarınızda site içi arama sekmesi yok. ziyaretçileriniz için iyi olabilir.
  başarılar, kolay gelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam bilimsel bir değerlendirme olmuş. Aynalama yöntemi falan :) Site içi arama sekmesi önerisi için teşekkürler.

   Sil
 5. saygı bizim ülkenin en büyük eksiği zaten :) arada koyduğun linkler bilemedim eski yazıları okumak sıkıcı ayolcum :)

  YanıtlaSil
 6. İlki bende de oluyor ama ne yapacan gene yapıyoruz :)
  Bonus yazı fikri güzel bence

  YanıtlaSil
 7. Hocam alemsin:-)) Bana göndermeye devam et, beğenmezsem "bu ne hocam" diye dönüş yaparım, merak etme:-)) Yazı içi link iyidir, hele ki konu ile alakalı ise daha da tercih sebebidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gönderiyorum hocam o zaman :) Tercih sebebine dikkat edeceğim.

   Sil
 8. Sahiden bende de oluyor bak o :) Hemen herşeyde oluyor hatta, büyük mutlulukla attığım ve iyi dönüş alacağımı umduğum şeylerde olumsuz karşılık alınca üzülüyorum. Halbuki dediğin gibi herkes beğenmek zorunda değil. Vardı sanırım öyle bir söz :)

  Kalabalık kapalı alanlarda, otobüslerde yüksek sesle video izleme, müzik dinleme olayını ben de anlamıyorum. Bağırarak telefonla konuşmayı da. Ben Çok denk gelirim ama tartışmaya girmedim hiç. Çünkü çok haklısın ölüme bile götürebilir. Şu an durum böyle maalesef.

  Bonus yazılar kesinlikle okumaya teşvik ediyor :) eklemeye devam derim
  sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yalnız olmadığıma sevindim :) Tartışmaya girmemekle en iyisini yapmışsın. Bonus yazı devam, tamamdır :)

   Sil
 9. Bazı yorumlarım görünmüyor. Acaba gitmiyor mu?

  YanıtlaSil
 10. Elmalı söze güzel açıklama olmuş. Bilim kurgusal düşünülüyor herhalde çok iyiydi :)

  YanıtlaSil