17 Ağustos gibi bir depreme daha hazırlıklı mıyız?


     17 Ağustos gibi bir depreme hazır olmadığımızı düşünüyorum. Mesela yaşadığınız yerde deprem olduğunda nerede toplanacağınızı biliyor musunuz? Bizim köyde top sahaları vardı. Top sahası dediysem yeşillik alan. Devamlı orada top oynadığımız için top sahası diyoruz. Artık oralar yok. Hepsinin üzerine evler kuruldu. Anılarımız da gitmiş oldu. O büyük depremde tüm köylü oralarda toplanmıştık. Şimdi deprem olduğunda nerede toplanılacak orasını bile yok. Bizde hazırlık falan olmaz. Kim uğraşacak hazırlıkla. Bize ters bu gibi durumlar. Deprem olur. Ölen ölür, kalan kalır. Öyle yola devam edilir.


Video kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=GdIfZr0VNmMYorumlar

 1. Tabi ki hazır değiliz Cem

  YanıtlaSil
 2. Farkındalık oluşturan yazın için teşekkürler. Büyük depremlerin ülkemizde uzun aralıklarla olması, motivasyonu bozuyor. Japonya gibi her gün tetikte olsak bak ne çözümler bulunurdu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bak bu da faklı bir bakış açısı Duo. Yorumun için ben teşekkür ederim 👍

   Sil
 3. Türkiyenin hiç bir yeri ( deprem alanları ) güvenli değil

  YanıtlaSil
 4. Tuhaf bir milletiz velhasıl... Onlarca büyük deprem yaşamış, nice kayıplar vermiş bir ülkede hala deprem için hiçbir tedbir alınmamış olması, yapıların eskisinden çok daha özensiz olması gerçekten akıl karı değil. 17 Ağustos depreminden sonra bir şeyler değişir sanmıştım ama değişmedi. Hala insan canı kıymetsiz, hala rant, hala...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan hayatının hiç bir zaman kıymeti olmadı ki zaten.

   Sil
 5. Maalesef deprem konusunda bilinçli bir ülke değiliz. Dediğin gibi belirlenmiş toplanma bölgeleri bile rant uğruna imara açıldı her yerde.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Facebook ve İnstagram'da aynı gönderiyi paylaşmak...

Osmanlı'nın doğuşu:Merhaba Söğüt

Piri Reis'in dünya haritasında Deccal'in yaşadığı ada gösteriliyor mu?