Karanlıkta oturmak meditasyon gibi geliyor insana...


     Işıklar kapalı iken oturmak iyi geliyor insana. Ortam sessiz ve ışıklar kapalı. Bilimsel olarak bir açıklaması var mı bilmiyorum. Hemen yattığım zaman uyuyamam ben. O gün yaşadıklarımı düşünürüm. İşte bu düşünmenin ışıklar kapalıyken ve sessiz bir ortamda olması meditasyon gibi geliyor insana. Ya yatarken ya da yatmadan önce geçin odanıza. Kapatın ışığınızı ve uzanın. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Yorumlar

 1. Melatonin diye bir hormon var ve bu hormon sadece karanlık ortamda salgılanıyor. Hücrelerdeki zararlı kimyasalları vücuttan uzaklaştırıp vücudun savunma mekanizmasını güçlendiriyor. Bu hormon beyinde salgılanıyor bu da zihni temizliyor. Kanser olan çoğu kişide bu hormonun az salgılandığı tespit edilmişti. Stres ve siniri de azaltıyordu. İnsan sırt üstü yattığında farketmeden diyafram nefesi alıyor. Zihnin dinlendiğine ve diyafram nefesi aldığımıza göre bence bu da bir meditasyon sayılır. Yakında beni engelleyeceksin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek o. Ben çok memnunum senden :) İstediğin gibi yorum yapabilirsin :)

   Sil
 2. Bilimsel yönünü bilemeyeceğim ama.. diyordum ki yukarıdaki yorumu gördüm :) Ama, uyarıcı az olduğu için (ışık, ses gibi) daha rahat düşünebiliyor olabilirsiniz diyecektim :)

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

Osmanlı'nın doğuşu:Merhaba Söğüt

Facebook ve İnstagram'da aynı gönderiyi paylaşmak...

İstanbul'dan kaçış...