Koronaya yakalanan bazı kişiler neden hasta olmuyor?

     En son Hıncal Uluç’ta duymuştum bunu. Koronavirüse yakalanmış ama hiç belirti göstermemiş, hasta olmamış. Peki bu nasıl oluyor? Hem koronaya yakalanıp, hem belirti göstermemek, hem de hasta olmamak. ABD’li bilim adamları tam da bunu araştırmışlar. Bunun nedeni: “HLA-DRB1*04:01” isimli bir genmiş. Üstelik bu gen, dünyanın bazı bölgelerinde daha baskın bir halde bulunuyormuş.

koronaya yakalanıp hasta olmayanlar
foto kaynak: unsplash.com

NORMALDEN 3 KAT SAHA SIK OLMASI…

     Hiç belirti göstermeyen insanlarda bu genin tam 3 kat daha sık olduğu ortaya çıkmış. İşte bu sıklık insanları koronaya karşı dirençli hale getiriyor. İlk bölümde bazı yerlerde daha baskın olduğunu söylemiştim. Bu bölgeleri de yazayım: Avrupa’nın kuzey ve batısında yaşayanlarda bu gen daha sık görülüyormuş. Son bir not: Bu araştırma HLA isimli dergide yayınlanmış.

Yorumlar

 1. Bu geni duymamıştım, ilginçmiş. Kendimizdeki gen hakkında bilgi edinebilsek güzel olurdu. :) Bir ara kan gruplarının falan da etkilediğini söylüyorlardı. 🤔

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes bir şeyler söylüyor. Bakalım sonu nereye bağlanacak?

   Sil
 2. Testi negatif çıkıp, hasta olanı duymuştum da pozitif olup hasta olmayanı ilk defa duyuyorum. Kabaca "vay anasını" dedim :)

  YanıtlaSil
 3. Çok ilginç, kim bilir kaç kişi bu sayede kendini koruyabildi. Bazıları şanslı doğuyor demek ki 😊

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Piri Reis'in dünya haritasında Deccal'in yaşadığı ada gösteriliyor mu?

Kim Milyoner Olmak İster'deki, aşk nedir sorusu?

A101'den telefon alınır mı?