25 Temmuz 2019 Perşembe

Bizim ülkede idam niye olmaz?


idam

     Bizim ülkede idam olmaz. Neden olmaz? Çünkü hukuka güven yok. Hukuka güvenin olmadığı yerde idam gibi bir cezayı işletemezsin. Bu Ergenekon davalarında falan çoğu kişinin suçsuz yere cezaevinde yattığı ortaya çıktı. Peki o dönemde bu insanlara idam cezası verilse ve uygulansaydı ne olacaktı? Giden can geri gelebilecek miydi? En fazla boş yere yatmış oldular. Giden yıllar geri gelmez tabi. Tazminat davalarıyla en azından maddi olarak giden yılların karşılığını almaya çalışacaklar.

Foto kaynak: https://unsplash.com/photos/EpHH_NKwKkE


6 yorum:

 1. Tazminat giden yılları karşılayamaz elbette ama... Bir de Yarbay Ali Tatar vardı değil mi? Hani iftiraları, suçlamaları sindiremeyen ve yaşamına son veren Ergenekon mağduru Ali Tatar...
  Ülkemizde idam olmaz, olmamalı. Bizim ülkemizin idama değil, her şeyden önce adalete ihtiyacı var.

  "Hukuksuzluk sürecine, hukuk adına saygı gösterilemez.
  Bu şekilde giderseniz ne yönetecek bir ordu, ne yaşayacak bir cumhuriyet, ne de bir ülke bulamayacaksınız. Şunu bilin ki, en küçük suçu ve günahı olmayan ben, bu yapılan hukuksuzluğa isyan ve bu karanlığa bir nebze ışık olabilmek için hayatıma son veriyorum." Yarbay Ali Tatar (son mektubundan)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok üzücü bir olay bu yaşanan. Ne desek geri gelmeyecek bir can.

   Sil
 2. olmasın da zaten bence hiçbir yerde olmasın bence hapishaneler eğitim merkezi gibi çalışmalı..shawshank redemption yeni seyrettim de...etkisi altındayım galiba..ama kesinlikle hadım cezası olmalı ...kimyasal hadım şart şart şart....

  YanıtlaSil
 3. İdamın geri dönüşü yok. Binlerce insanı haklı nedenlere idam etseniz bile 1 kişi bile haksız yere idam edilse boşa gider bütün haklı idamlar. Ergenekon ve Balyoz' da pek çok kişi idam edilirdi.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.