Powered By Blogger

29 Nisan 2019 Pazartesi

Günlük kitap okuma hedefim: Hiç okumamaktan iyidir...


     Günlük kitap okuma hedefi koydum kendime. Günde 25 sayfa. Bazıları için çok komik bir rakam gelebilir. Ama son zamanlarda zar zor kitap okuyan biri için büyük bir adım. İnstagram’da bir paylaşımda gördüm. Günlük 25 sayfa okursanız yılda şu kadar sayfa eder diye. Onu görünce heveslendim. Dün 25 sayfa kuralına uydum. Ama bugün 18 sayfa okudum. Hiç okumamaktan iyidir değil mi?

günlük kitap okuma

      Bugünle beraber ikide iki yaptım. Bakalım kaç gün üst üste kitap okumayı devam ettirebileceğim? Yarın pazartesi. Yine iş var. Şu pazartesi sendromum bitmeyecek benim bir türlü. Yarın akşam Galatasaray’ın maçı var Konya deplasmanında. Muhakkak kazanmalıyız. Şu anda bu yazıyı pazar gecesi saat 00:10 itibariyle yazıyorum. Hangi kitabı okuduğumu yazmamışım. Peyami Safa’nın Matmazel Noraliya’nın Koltuğu.

Foto kaynak: https://unsplash.com/photos/gzt13_m-7Yo

30 yorum:

 1. Günlük okunur ve devamlı olursa bence hiçte azımsanmayacak bir sayfa sayısı. Okuma hızınız nasıl bilmiyorum ama kitabına göre değişmekle birlikte hızlı okuma yapmayanlar için bu günde yaklaşık yarım saat kitaba vakit ayırmak demek.
  Bir Beşiktaşlı olarak akşamki maçta aynı duyguları paylaşamayacağım sizinle. Türk Edebiyatından en çok kitabını okuduğum yazar Peyami Safadır. Matmazel Noraliya'nın Koltuğu' da yakın zamanda okumayı düşündüğüm bir kitap.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdilik yarım saat yeterli gibi bana hocam. Haftaya derbide karşılaşacağız. Bakalım ne olacak? Peyami Safa’nın bu kitabını ilk defa duydum ve okumak istedim.

   Sil
 2. kendi adıma muhteşem bir hedef bana da lazım böyle bir hedef 10 sayfaya bile razıyım şu sıra :) dur ben de bir sayfa belirleyeyeim bak hayra vesile oldun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir başlangıç yapmışsınız ama ikinci gün modunuz düşmüş. Bu okuduğunuz kitap belki size uygun olmadıgından olabilir. Kitabınızı seveceğiniz konuya uygun alırsanız günlük kitap okuma alışkanlıgınız artar hemde sayı düşmek yerine yukarı çıkarsınız. Kitap önerisi için mail atabilirsiz.

   Sil
  2. Dediğinizde haklılık payı var. Buna dikkat edeyim.

   Sil
 3. Senin için önemli bir adım. tebrikler. Bana göre ise ben bir oturuşta en az 60-70 okumazsam rahat edemiyorum:)

  YanıtlaSil
 4. Az da olsa sürekli olması önemli bence devam ettirebilirsiniz çok iyi bir hedef

  YanıtlaSil
 5. ben bitane aldım günlerdir sürünüyor yatak ucumda:d biri bana kitao okumaya katlanmayı öğretmeli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen neredeyse iki aydır okumayı bekliyordu Kuzgun 😀 Elbette okumak isteyeceğin o gün gelecek.

   Sil
 6. Biraz stefan zweig mi okusan ... okumama hız verir

  YanıtlaSil
 7. Ben bloğumda 2 yazı yazmıştım, neden kitap okumuyoruz, ve kitap okuma alışknalığı nasıl kazanılır diye dilerseniz bir bakın, belki faydası olur. bence bazen 1 sayfa bile önemlidir. Yeter ki bırakmayın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu ne motive edici yorum oldu böyle. Teşekkürler.

   Sil
 8. bende bir zamanlar çok okudurdum ama bu aralar yüzüne bakmıyorum malesef

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman zaman hiç okumak istemiyor insan. Bende de vardı o durum. Böyle küçük küçük sayfalarla okuyarak yola koymaya çalıyorum bende.

   Sil
 9. Kitap okumak sevdiğimiz işleri yapmaya engel değil. Güzel bir planlamayla düzenli okumak hayatın parçası haline gelebilir. Burada ilk zamanlar kendini zorlaman gerekse de kitap sararsa, hep okumak istersin. Bakalım zaman ne gösterecek...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düzene koymaya çalıyorum dediğin gibi Duo. Bakalım ne olacak?

   Sil
 10. Bir laf vardır, çok da severim. Kayaları aşındıran dalgaların gücü değil, sürekliliğidir der. Süreklilik önemli. Devam etmeni dilerim.

  YanıtlaSil
 11. Günde 25 sayfa okunarak rahat hafta 1 kitap bitebilir. Sana tavsiyem motivasyon için kendine seni mutlu edecek ödüller koy. Mesela tiyatroya gitmek, sinemaya gitmek. Ama bu haftalık hedefi sağlayamadığında ise o kendin için ödül olarak koyduğun şeyi ceza olarak yapma. İlk başta sana motivasyon için 1-2 ay yardımcı olur. Daha sonrasında alışkanlık haline getirirsen ve hatta dizi, film izler gibi şu kitabın sonu nasıl bitecek diye hevesle kendin kitabın başına oturursun.

  YanıtlaSil
 12. Peyami Safa'nın neredeyse tüm kitaplarını okumuşumdur. Çok ama çok severim. Eminim keyif alacaksınız. İstikrarınızı tebrik ederim. İyi okumalar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Yorumunuz çok motive edici oldu :)

   Sil
 13. Bence küçük bir hedef değil Cem.
  Hepimiz böyle başladık.
  Ben günde minimum 100, maksimum 250 hatta hafif romansa 300 bile okuyabiliyorum. Vaktime göre...
  Ama inan hiç bu sayıyla başlamadım.
  Önce 25 dedim, sonra 50...
  Sonrası kendiliğinden gelişti ve 100 okumadan uyumak yok dedim kendime.
  Şimdi 100 benim başlangıç hedefim dahi değil.
  O yüzden komik bir rakam olmamakla birlikte çok iyi bir başlangıç olmuş.
  Sen yeter ki kitap ara...
  Bende öneri çok :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin rakamlara ulaşmam için zaman lazım bana. Hem de baya 😀 Öneri alacağım zaman kapını çalacağım o zaman 👍

   Sil
 14. Ne kadar güzel. Sayfa sayisi değil sürekliliği sağlamış olmanız bile muhteşem.

  YanıtlaSil