Powered By Blogger

24 Nisan 2023 Pazartesi

Ramazan da bitti bayram da. Yine rutine döndük. Acaib-i Alem kitabı, Tarih Obası kanalı ve birkaç not daha...

İşte Ramazan ayı da bitti, Ramazan Bayramı da bitti. Sağ olana her gün gelip geçiyor işte.

Acaib-i Alem kitabını okumaya devam ediyorum. Ahmet Mithat Efendi’den okuduğum üçüncü kitap oluyor bu.

Kardeşim arkadaşlarıyla buluşup künefe yemişler. Ben bir türlü künefeyi sevemedim.

Dün akşam Atv’de, Kim Milyoner Olmak İster’i izledik.

Yine dün akşam Galatasaray içeride Fatih Karagümrük ile 3-3 berabere kaldı. Şampiyonluk sıkıntıya girdi.

Tatil olduğum günlerde dışarı çıkmak istemiyorum. Ama çalıştığım günlerde de, “Şu anda çalışmasam dışarı çıkıp gezerdim” diyorum.

Çocukken, kediler benim için: Eve girdiğinde kovalanması gereken hayvanlardı. Şimdi ise evde baktığım evcil hayvan demek benim için.

Kanal D, bilmem kaçıncı kez Yaprak Dökümü’nü yayınlıyor yine.

Bazen sosyal medyadaki eski yazışmalarıma denk geliyorum. “Zamanında ben bununla da mı yazışmışım” diyorum. Ahirette de böyle olacak galiba. İşlediğimiz ama unuttuğumuz sevap ve günahlarımız karşımıza geldiğinde şaşırıp kalacağız demek ki.

Tarih Obası diye bir YouTube kanalı var. En son videosunun konusu: II. Abdülhamit dönemi- namus cinayetleri ve sarhoş kavgaları. Eğer ilgilisi varsa buradan duyurmuş olayım.

Eurovision Şarkı Yarışması 13 Mayıs’ta yapılacakmış bu yıl. Biz yine yokuz. Bir tanesi de bunun için bir yorum yapmış: “Bir gün daha bekleseydiniz, Hayko Cepkin’i helikopterle atardık piste” demiş.

Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı yanına alarak, “Yiğitlerim” başlıklı bir video çekmiş. Bakalım bu ve bunun gibi videolar seçime ne kadar etki edecek?

Dünyanın en çok kitap okuyan ülkeleri arasında Türkiye olarak 18. Sırada yer almışız. Bence çok iyi. Genelde 100’lü sıralarda çıkardık bu tip listelerde. Bu arada haftada ortalama 6 saat okuyormuşuz.

ABD, yine ufo videoları paylaşmış. ABD, iyi ekmek yiyor bu ufo işinden. Her şeyin sektörünü yaptıkları gibi ufonun da sektörü var herhalde. Belki de Amerika’yı Amerika yapan budur. Her şeyi bir sektör haline getirmek. Her şeyden para kazanmak.

Canan Karatay yıllardır uyarıyor ve yine uyarmış, “Pakete girmiş hiçbir şeyi almayın” demiş. Ama ben hala bu uyarısını dinleyemiyorum maalesef.

 

 

20 yorum:

 1. türkiyenin sırası yanlıştır o :)

  YanıtlaSil
 2. Kitap okuma sayımızda artış olması güzel. Eskilere nazaran gerçekten çok daha okunuyor. Sosyal medyanın iyi yönde katkısı bu oldu sanırım. Herkeste gördükçe çeşitli kitaplardan haberdar oluyor, alıp okuyoruz. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap hesaplarını ben de seviyorum. Anlık bilgimiz oluyor :)

   Sil
 3. Gazete başlıkları gibi olmuş yayın :)
  En son maddede yazana katılıyorum.. paketli ürünler maalesef hastalık içeriyor. Denemesi bedava.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, gazete başlıkları gibi oluyor bazen :) Amacım tarihe not düşmek. Ama yine de çoğunluk paketli gıdaya hayır diyemiyor. Örnek ben.

   Sil
 4. Aşk-ı Memnu'yu verseler izlerim, Yaprak Dökümü'nü sevmiyorum:) Kediler çook özel, aşırı seviyorum:)))
  Ben her gün dışarı çıkmak isterim, evi de seviyorum ama dışarıda olmak daha güzel geliyor bana:)
  En çok kitap okuyan ülkeler arasında 18. olmak ilginç geldi bana, çünkü hala çok az kitap okuyan olduğunu düşünüyorum nedense, ülkede bu kadar cehalet varken:(
  Künefeyi çok severim ben, gerçi tatlıyı genel olarak seviyorum:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakında yine Aşk-ı Memnu'yu yayınlar kanal D. Artık bir gelenek halini aldı bu durum :) Evet, kedileri sevdiğini biliyorum :) Hele hava da güzelse dışarı çıkmak bir başka :) 18'inci sıra bana da çok iyimser geldi. Aynı zamanda çikolata krizlerin de oluyor :)

   Sil
 5. Künefe sevilmez mi hiç 🤭 Ben orada kaldım. Alışsaniz birakamazsiniz

  YanıtlaSil
 6. Ahmet Mithat Efendi iyidir.
  Tarih Obası'nın o bölümünü sıraya aldım ama zaman ne ara gelecek:)
  Künefe sevilmez mi yaa:)


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, Ahmet Mithat Efendi iyi :) Böyle de hala yaşayan mahallemizin yaşlı bir amcasından bahseder gibi olduk :) Tarih Obası videolarını fırsat buldukça izliyorum. O kadar çok izlenecek şey var ki, haklısın. Künefeyi sevemedim :)

   Sil
 7. Hayırdır Cem sen bu kadar ara vermezsin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz ara vereyim dedim abi. Sıkılıyor insan bazen.

   Sil
  2. O da doğru da senin ara vereceğin hiç aklıma gelmezdi. Hayırlısı olsun ama sen yine de çok ara verme.

   Sil
  3. Seçimlerden sonra yazarsın bence sen. :)

   Sil
 8. Künefeyi ben de pek sevemiyorum. Ağır tatlılarla aram hiç iyi değil. :)
  Türkiye'nin okuma sırası sanki inandırıcı gelmedi bana. Keşke öyle olsaydı. Gerçi 18. sıra harika değil ama buna da şükür derdim.:)
  Pakete girmiş gıdayı mümkün olduğunca eve almıyorum. Arada bir kızım serzenişte bulunurdu eskiden, zararlı bir şeylerde tüketmek istiyorum derdi. Alıştı zamanla, tüketmiyor artık. :)
  Güzel bir derleme yazısı olmuş. Paylaşım için teşekkür ediyorum size.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Künefe sevmiyorum deyince uzaylı görmüş gibi bakıyorlar. Neyse ki yalnız değilmişim :) Evet, 18. sıra bana da inandırıcı gelmedi. Ama gerçek olsa çok iyi olurdu. Kızının gibi umarım biz de alışırız. Yorumunuz için ben teşekkür ederim :)

   Sil