Powered By Blogger

19 Mart 2020 Perşembe

Koronavirüsten ölmüş birinden yine de virüs bulaşır mı?

Koronavirüs
foto kaynak: haberler.com

     Akşamları servisle eve gelirken koronavirüs üzerine konuşuyoruz. Konuşurken aklımıza şu soru geldi: Mesela koronavirüs kapmış biri ölürse, yine de ondan virüs geçme ihtimali olur mu? Sonuçta öldü artık ve nefes almıyor. Ve bunun gibi bir dünya enteresan soru. Sizin de aklınıza böyle enteresan sorular geliyor mu? Böyle enteresan sorular olursa yazarım yine.

13 yorum:

 1. İlginç bir soru aslında ama bence mantıklı..Nefes almasa da adı üsütünde bulaşıcı bir virüs..Çinde ve dünyada bu virüsten ölenleri ne yapıyolar onu da merak ettim..Üzerlerine kireç falan mı döküyolar,yoksa yakıyolar mı,orasını pek öğrenemedik..

  YanıtlaSil
 2. Bir virüstür gidiyor gündem hayırlısı bakalım

  YanıtlaSil
 3. Bakteri her yerde bakteri sonuçta. Bence bulaşır.

  YanıtlaSil
 4. bunu dün okuduğum bir makaleden cevaplayayım evet bulaşabiliyormuş tekrar.

  YanıtlaSil
 5. Nereden, toprağın altından mı? :))

  şaka bir yana.
  Yaşamsal fonksiyonları bitmiş bir insanın vücudunda tüm hücrelerin devamlılığı son bulur. Çünkü korona, kanser gibi hücreler yaşayan hücrelerden beslenir. Ancak insan öldüğünde onlar da ölüme terk ediliyor bir nevi.
  O yüzden hayır.
  Ama bunun 24 saat kadar bir süresi var. Vücut ısısının düşmesi, bakterilerin harekete geçmesi gibi etkenler.
  nereden diye sorma, rezil olmayayım.
  Ama doktora sormuştum=)

  YanıtlaSil
 6. Bir arkadaşımın sen kesin bilirsin diye sorduğu soruydu. Ben nasıl bilebilirim ben de bilmiyorum sonuçta bir uzman değilim. Defin işlemi sırasında veya ölü yıkanırken bulaşır mı? ölmüş olan biri defnedildikten sonra toprağa bir etkisi olur mu? diyordu. Bir de geçen limon kolonyası veya sirke içsem bir şey olur mu diyordu. Tamamen dezenfekte olmak istiyormuş arkadaş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onları içmesin ölerek tamamen dezenfekte olur sonra :)

   Sil