Vatandaşı çöp atmaya nasıl teşvik etmeli?

14 yorum

     Peki vatandaşı çöp atmaya nasıl teşvik edeceksin? Adım başı çöp kovası koyarak. Bir ara elimde çöple dolaştım durdum. Hemen yakınımda bir çöp tenekesi bulup atamadım. 

     Şimdi adamın çöp atma alışkanlığı yoksa ve yakınında da çöp tenekesi göremezse elinde çöp dolaşır mı? Adım başı çöp kovası olacak ki, “Şurada çöp tenekesi varken atayım bari” diyecek. 

çöp atma alışkanlığı kazanmak
foto kaynak: unsplash.com

     O insana bunu düşündürteceksin. Böyle böyle alışkanlık kazandıracaksın. Bu yöntem tamamen oraya buraya çöp atmayı bitiremeyebilir. 

     Ama en azından bir fikir. En azından bir başlangıç. Bunu uygulamaya koyarsın. Baktın daha güzelini buldun o zamanda o fikri hayata geçirirsin. Peki sizin bu konuda düşünceleriniz neler? Siz nasıl uygulamalar olsun isterdiniz?

Yaşamdan Yazılar
Sizin gibi yazmayı seven bir Blogger. Yazılarımı okuyup beni daha yakından tanımak istersen bloğuma beklerim.

Benzer Yazılarım

14 yorum

 1. İki metre ileride çöp kutusu olduğu halde, piknikçilerin çöplerini olduğu yere bıraktıklarına şahit olmuşluğumuz çok var. İş kafada bitiyor. Gelirken çanta çanta eşyalar getiriliyor. Giderken bir poşet çöp taşınamıyor.

  YanıtlaSil
 2. Selam dediklerinize katılıyorum. Ancak ben eğitim diyorum. Neden derseniz eğitim derken üniversite anlamında değil. Onun bilincini oluşturma ilk öğretim ya da diğerleri .Her insanda bilinçlenme farklı. Sonuç yere çöp atmama. bu bilinç okullarda ve ailede başlar.Sevgiler.

  YanıtlaSil
 3. Sizin düşünceniz güzel ama caydırıcı cezalar olmalı çünkü bazen çöp kutusunun yanında olmasına rağmen çöpünü yere atanlara şahit oldum. O yüzden yere çöp atanları tespit edip ceza uygulanmalı.

  YanıtlaSil
 4. izmaritler için hangi takımı tutuyorsun gibi bölmeli çöpler var ya onlar yere atmama açısından çok akıllıca bi fikir. geri dönüşümler içinse pet şişeyi atınca kaba mama döken kutular var. ancak kesin çözüm bunlar değil maalesef. bizim insanımıza inisiyatif vermeye gelmez. bu yüzden caydırıcı cezalar olmalı. yere çöp atmanın cezası bizde 351 lira ancak bunu tespit edip, cezai işleme koyma noktasında eksikler var. yasada yer almakla bitmiyor.

  YanıtlaSil
 5. bu tür alışkanlıklar ailede kazanılır önce. sonradan kazandıramazsınız. blogda yeniyim. sizin ve benim yazılarımda görüşmek üzere. :)

  YanıtlaSil
 6. Yani bence insanın içinde olacak biraz da. Bazı insanlar o kadar vurdumduymaz oluyor ki yanında çöp tenekesi olsa da yere atıyor. Ama sizin durumunuza gelirsek; ben çöp tenekesi göremezsem ya elimde baya baya taşıyorum ya da çok batık bir çöp değilse ve küçükse çantama koyuyorum. Yere çöp atarsam kimse olmasa bile utanırım ben. Evinin orta yerine çöp atabilir mi insan? Dünya da evimiz işte. Kimse temizlemezse böyle kirletip durursa çöp ev olur ve yaşayamayız. Yani millet için değil kendimiz için çöpleri çöp kutusuna atmalıyız. Yani bencil biri olsak bile çöpe atmamız gerekir çöplerimizi. Ama dediğim gibi inatla orta yere çöp atan tipler de var, e o zaman caydırıcı cezalar da olmalı ve uygulanmalı. Para gidecek korkusuna herkes çevreci olur, o kadar eminim ki.

  YanıtlaSil
 7. abd de yolda çöp atarsan cezası 1000 dolar :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder