Powered By Blogger

2 Ekim 2022 Pazar

Agatha Christie'nin kayıp 11 günü...

     Agatha Christie’nin kayıp 11 günü. 1926 yılında kaybolan Agatha tam 11 gün sonra evinden yüzlerce kilometre uzaklıktaki bir otelde bulunur. Bu 11 gün boyunca ne yaptığına dair hiçbir şey hatırlamadığını söyler Christie. İşte bu 11 gün kayıp olduğu süre içerisinde ne yaptığı yıllardır merak konusudur.

SADECE ARABASI BULUNUR…

     Agatha Christie, 3 Aralık 1926’da eşiyle tartışır ve bu tartışmadan birkaç saat sonra ortadan kaybolur. Yapılan aramalar sonucunda ertesi sabah arabası bulunur. Aracın içinde son kullanma tarihi geçmiş bir ehliyet ve kıyafetler vardır. Ve araç park edilmiş vaziyettedir. Gizem daha da artmaktadır.

ARAMA ÇALIŞMALARINA KATILAN ÜNLÜ YAZAR…

     Binden fazla polis ve 15 bin gönüllü arama çalışmalarına katılır. Maalesef Agatha bulunamamıştır. Bu aramalarla ilgili enteresan bir nokta da, arama çalışmalarına Sherlock Holmes’un yazarı Sir Arthur Conan Doyle’de katılmıştır. Hatta bir medyuma Agatha’nın eldivenlerinden birini vermiştir onu bulması için. Ama hiçbiri bir işe yaramamış ve bulunamamıştır.

PSİKOLOJİSİNİN BOZUKLUĞU NEDENİYLE Mİ KAYBOLMUŞTUR?

     11’inci günün içinde evinden yüzlerce kilometre uzaklıktaki bir otelde bulunmuştur. İşin garibi Christie bu 11 gün içinde neler yaptığını hatırlamadığını söylemiştir. İşte bu 11 gün hala merak konusudur. Bu konuyla ilgili BBC tarihçisi Lucy Worsley bu kayboluşunun nedeni olarak Agatha Christie’nin psikolojisini gösteriyor.

PSİKOLOJİNİ BOZAN OLAYLAR…

     Psikolojsinin bozulmasına neden olan olaylar neydi peki? Agatha, kaybolmasından 8 ay önce Nisan 1926’da annesini kaybetmiştir. Ağustos 1926’da ise, başka bir kadına aşık olduğu için kendisinden boşanmak istediğini söylemiştir eşi. Bu iki olay üst üste gelmiştir. Aralık 1926’da ise artık intihar etmeyi düşünmektedir. İşte bu iki travmanın yazarı, füg durumuna sokmuş olabileceğini söylüyor tarihçi Worsley.

FÜG DURUMU NEDİR?

Kişinin geçmişini unutup, kimlik konfüzyonu ya da yeni bir kimliğe bürünmenin eşlik ettiği, birden, beklenmedik bir biçimde evinden ya da alışageldiği iş yerinden ayrılıp gitmesidir. Füg durumuna delil olarak ise şu gösterilebilir: Christie otele kaydını, eşinin aşık olduğu kadının isim ve soy ismiyle yaptırmıştır.

    

24 yorum:

 1. oooooo edebiyat paparizzisi :)

  YanıtlaSil
 2. Füg durumunu hiç duymamıştım. Zor bir durum. Yazarı pek okumadım ama kütüphanede çok kitabını gördüm, alıp okurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zor bir durum gerçekten. Çok beğenmiştim okuduğum bir kitabını. Muhakkak okumalısın :)

   Sil
 3. Upppsss. Bu konuyu üstten şöyle bir biliyordum ama detaylı olması güzel oldu. Sevdim. :)

  YanıtlaSil
 4. Ya hatırlamıyorum diye yalan söylüyorsa 😆

  YanıtlaSil
 5. bunun filmi yapılmış mııı :)

  YanıtlaSil
 6. gerçekten ilginç bir konu, okudukça meraklandırdı. sanırım bu konuyu araştıracağım...

  YanıtlaSil
 7. Agatha Christie ingilizce okuma yaparken tercih ediyorum. Kitapları akıcı gidiyor ve böylelikle ingilizce pratiği sıkılmadan yapmış oluyorum. Yazar hep gizemli polisiye tarzında yazılar yazdığı için, blog yazınızı okumaya başladığımda belki de bir kitabı için bir karakter oluşturmaya çalışıyordur dedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki de. Bu yazarlardan her türlü şey beklenir. Farklı kafada insanlar :)

   Sil
 8. Neler yaptığını bulmuşlar diye duymuştum ama aslı nedir bilemem

  YanıtlaSil
 9. Füg durumunu bilmiyordum, şimdi yazından öğrendim. Yaşadığı şeyler üzücü. Son cümle beni çok üzdü, ''eşinin aşık olduğu kadının adı ve soyadıyla kayıt yaptırması.''
  Yazarın kitaplarını hiç okumadım ama merak ediyorum, özellikle Doğu Ekspresinde Cinayet romanını:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O cümle beni de üzdü. Bakalım beğenecek misin Agatha’yı :)

   Sil
 10. Bu olayı duymuştum ama detaylarını hiç bilmiyordum, bu yazı sayesinde öğrenmiş oldum. Sahiden çok enteresan.

  YanıtlaSil
 11. Sayende yeni bir sendrom öğrenmiş oldum Hocam:) Ama hafıza kaybı denilen şey geçici de olsa çok ürkütücü...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, hocam ürkütücü. Allah kimsenin başına vermesin.

   Sil